Аделаїда Семенівна Симонович

(1844-1933) 

Історія російського дошкільної освіти починається з імені Аделаїди Симонович, засновниці першого вітчизняного дитячого саду.

Аделаїда Семенівна народилася в Москві в 1844 році.

Освіта - Аделаїда Семенівна закінчила п'ятикласну школу, а потім займалася самостійно і витримала іспит на звання домашньої вчительки. Вона намагалася отримати дозвіл відвідувати лекції в Московському університеті. Але їй відмовили Симонович їдє вчитися до Швейцарії. У період свого швейцарського життя подружжя Симоновичів познайомилися з системою дошкільного виховання Ф. Фребеля, і цей факт поклав початок історії російських дитячих садків.

Повернувшись до Петербургу в 1866 році, Аделаїда Семенівна за підтримки свого чоловіка відкрила перший в історії Росії дитячий сад. Одночасно подружжя Симоновичів стало видавати перший російський журнал «Дитячий сад», присвячений питанням дошкільного виховання.

За допомогою журналу Симонович розповідає своїм читачам про Фребеля, про влаштування дитячих садів у різних країнах Європи, про принципи і методи виховання і як поєднати німецьку ідею з російськими традиціями та уявленнями.

Через тридцять років своєї педагогічної та публіцистичної діяльності Аделаїда Семенівна змушена була визнати:

«У нас, в Росії, дитячі сади не прижились. У той час як столиці Західної Європи вважають тисячами дітей, які відвідують дитячі садки, і маленькі міста рясніють подібними установами, у нас в столицях дві-три сотні дітей відвідують дитячі садки, а в провінції вони майже зовсім відсутні. (...) Поки інтелігентна частина суспільства не цікавиться дитячими садами, не можуть вони виникнути для народу, тому що немає семінарій, немає виховательок, немає складів з дешевими матеріалами ».

Через чотири роки Симоновичі переселилися в Тифліс і там відкрили дитячий садок - «інтернаціональний». Його відвідували російські, вірменські й грузинські діти. Цей дитячий сад проіснував шість років. Потім Симоновичі знову повернулися до Петербурга.

Після смерті чоловіка Аделаїда Семенівна оселилася в Тверській губернії і стала викладати в Калачаевской сільській школі. Влітку, коли школа не працювала, Симонович влаштовувала в шкільному приміщенні ясла і дошкільний майданчик.

Підсумком педагогічної діяльності Аделаїди Симонович стала книга «Дитячий садок», в основу якої лягли матеріали колись видаваного нею журналу.

Вивчаючи особливості дітей, А. Симонович, переконалася в неможливості правильного виховання за системою Фребеля і звернулася до ідеї народного виховання, запропонованої К. Д. Ушинського.

Аделаїда Симонович вважала, що до 3 років діти повинні отримувати виховання в сім'ї при активній участі матері, а у віці від 3 до 8 років родині повинен допомагати дитячий садок.

 

Розглядаючи дитячий садок як "зв'язуючу ланку між сім'єю і школою", вона вважала, що він повинен готувати дітей до шкільного навчання. На її думку, заняття в дитячому садка повинні мати характер гри. У старшому дошкільному віці вводиться більш систематична підготовка до школи в спеціальному класі. Дитина, продовжуючи грати, одночасно звикає до посидючості, знайомиться з абеткою, листом і рахунком.

Успіх роботи дитячого саду багато в чому залежить від особистості виховательки, до якої А. С. Симонович пред'являла великі вимоги. За її словами, "дитяча садівниця" повинна бути утворена, енергійна, бадьора, весела, сувора, але не злопам'ятна, вимоглива, але не причеплива. Вона повинна знати природу дітей. від ступеня розумового і морального розвитку садівниці залежить характер і напрям дитячого саду.

Аделаїда Симонович померла в 1933 році, у віці дев'яноста років.

Джерело інформації https://studopedia.su/16_10448_pedagogichna-diyalnist-i-poglyadi-adelaidi-semenivni-simonovich.html