27 жовтня 2014 р. у конференц-залі академії відбулася "Віртуальна подорож у педагогічне минуле" за участі студентів-старшокурсників, працівників навчально-методичного відділу та фахівців бібліотеки. Ця зустріч була присвячена педагогам-ювілярам жовтня 2014 року, а саме:  Григорію Захаровичу ВрецьоніДжону ДьюїМиколі Корниловичу Маккавейському.

Григорій Захарович Врецьона

(1839–1900)

Григорій Захарович Врецьона народився 8 жовтня 1839 р. в с. Винниках на Львівщині в сім’ї міщан. Після закінчення місцевої початкової школи навчався у Львові, де здобув педагогічну освіту. 

Практичну педагогічну діяльність Григорій Врецьона розпочав на початку 1862 р. шкільним практикантом у взірцевій греко-католицькій школі при Народному домі Львова, а з 1 березня того ж року шкільна влада (тоді це була руська митрополича консисторія) призначила його в село Підгірці Золочівського повіту, де він працював упродовж 15-ти років спочатку на посаді вчителя, а пізніше — управителя двокласної школи. 

Патріотизм і завзятість молодого вчителя викликали невдоволення влади, неодноразово були причиною завданих йому прикростей. Але самовіддана взірцева праця діставала високу оцінку не лише громади, а й шкільних урядовців, від яких він щороку одержував нагороди й похвали. 

З 1877 р. Григорій Врецьона — старший учитель, а наприкінці своєї праці — заступник (виконувач обов’язків) управителя в єдиній на той час українській школі вправ* при чоловічій учительській семінарії у Львові. 

Любили його учні, користувався великим авторитетом у їхніх батьків. Саме у Львові найяскравіше виявився талант Григорія Захаровича як педагога, громадського діяча й видавця. Він усім серцем вболівав за те, щоб створена в 1877 / 78 навчальному році перша народна школа вправ з українською мовою викладання, яку він називав «єдиноє сонце на нашім небосклоні», успішно розвивалася з допомогою всієї української спільноти. 

Педагогічні погляди Григорія Захаровича Врецьони формувалися під впливом тих суспільно-політичних і соціально-економічних змін, які відбувалися в Європі та світі в другій половині ХІХ ст. Ці зміни вплинули на мету і зміст діяльності шкіл. Бурхливий розвиток науки, вдосконалення техніки й технології виробництва з відповідними політичними та соціальними наслідками позначилися на педагогіці. Починає формуватися нове поняття спільності, яке спирається на спільність мови й культури. Виникнення й поступове поширення ідеї національної свідомості, що грунтується на етичній тотожності, стає однією з основних тем нової історії.

Григорій Захарович Врецьона був відомий у Галичині не лише своєю плідною педагогічною працею, а й великою активністю і плодотворністю в громадсько-просвітницькій діяльності. Член усіх народних українських товариств, директор Крайового Кредитового Союзу, він здобув собі славу чесної, безкорисливої, відданої національній ідеї людини. Педагог був активним діячем Товариства «Просвіта», членом його головного відділення, організатором читалень, часто виступав на зборах, публікувався у виданнях Товариства.

У 1885 р. Григорій Захарович Врецьона поховав двох синів. Горе підкосило його, але працював він з іще більшою енергією. Неординарні педагогічні здібності, відданість обраній професії, творче ставлення до своїх обов’язків принесли Григорію Захаровичу високий авторитет, дали багатий матеріал для науково-методичних публікацій. 

У зв’язку з тяжкою хворобою Григорій Захарович Врецьона після відпустки у вересні 1901 р. вийшов на пенсію. Крайова шкільна рада, враховуючи його багаторічну плідну діяльність, зробила подання до центрального уряду у Відні про нагородження педагога Золотим хрестом за заслуги.

Помер Григорій Захарович Врецьона 2 листопада 1901 р. Похований на Личаківському кладовищі у Львові поряд зі своїми синами.

Вивчення та аналіз доробку Григорія Захаровича Врецьони дає підстави стверджувати, що в його особі Галичина другої половини ХІХ ст. мала видатного педагога, громадського діяча, видавця, котрий усі свої знання, сили й організаторський хист поставив на службу рідному народові. За свою працю він, безумовно, заслужив любов і повагу громадськості, учнів і їхніх батьків. 

 

Джерело інформації:  http://www.spadshina.com/programs/vidatni-ukrayintsi/vretsona-grigorij-zaharovich/?_offset%5b0%5d=5&