28 березня у конференц-залі відбулася чергова віртуальна подорож у педагогічне минуле, присвячена педагогам-ювілярам 2019 року. Цього разу ними стали Аделаїда Симонович (165 років від дня народження), засновниця першого у Російській імперії дитячого садка та Луї Брайль (210 років від дня народження), французський тифлопедагог, винахідник рельєфно-крапкового шрифту для незрячих.
Світ прекрасний в різноманітності форм та кольорів. Люди, слабозрячі і незрячі, позбавлені можливості насолодитися своїми очима Земною красою, позбавлені тих можливостей, які є у тих, хто бачить. І тут проявляється справжня людська природа: людина подає руку підтримки і допомоги людині. Створюється алфавіт для сліпих, з подальшою назвою шрифт Брайля, на честь винахідника Луї Брайля, що народився
у 1809 році у французькому містечку Кувре.
Так сталося, що в 3 роки Луї травмував собі око і з часом осліпнув. Невеселе життя чекало сліпих людей того часу – жебрацьке існування і їжа за милостиню. Але поруч були люблячі батьки: навчили плести бахрому для збруї і шити домашні туфлі, запросили учителя музики, який навчив Луї грі на скрипці. Батько хлопчика учив його алфавіту, зробивши спеціальні дощечки з прорізами. Луї навчили писати. Батько усюди брав сина з собою, учив його розрізняти спів птахів, крики тварин, аромати квітів, а ще вірити в себе та в Бога.
У сім років Луї почав відвідувати школу в Кувре. Хлопчик здивував учителів своїми здібностями і дуже швидко став кращим учнем. Дбайливі батьки віддають сина в 10 років в Королівський інститут для сліпих дітей, де він став першим учнем по усіх предметах. Луї любив музику: освоїв піаніно і орган. У 16 років він отримує оплачуване місце органіста в невеликій церкві поряд з інститутом.
Навчання в інституті грунтувалося на вислухуванні і запам'ятовуванні. Писемність практично була відсутня. У бібліотеці було трохи книг, надрукованих по методу Валентина Гаюи. Луї дуже любив читати, попри те, що для цього вимагалося немало часу та й книги були громіздкі і важкі. Так Луї Брайль задумав створити свою систему рельєфно-крапкової писемності, яка зручна для дотикового сприйняття і точно відбиває усі особливості тієї або іншої мови, дає можливість записувати цифри, хімічні, фізичні знаки, ноти.
У перші роки винахід Брайля ігнорували, потім намагалися переробити, але потім у всьому світі визнали систему листа, розроблену Брайлем для сліпих - найкращою. Перша книга "Коротка історія Франції", надрукована шрифтом Брайля, офіційно надала право бути новій системі писемності для сліпих.
Луї Брайль мав серце, переповнене добротою і любов'ю. Про себе, про свої потреби турбувався дуже мало, а на заощадження придбавав книги і пристосування для писемності по його методу для бідних студентів.
Після його смерті друзі знайшли коробочку з написом: "Спалити, не відкриваючи". Цікавість пересилила, коробочку розкрили і виявили сотні розписок про дані у борг гроші. Друзі виконали волю Брайля : коробочку з вмістом спалили. Луї Брайль помер в 1852 році, коли йому було 43 роки. У 1878 році на всесвітньому конгресі в Римі метод Брайля був затверджений, як кращий метод читання і писемності для сліпих людей.
І сьогодні, через два століття, завдяки цій геніальній людині - Луї Брайлю і його винаходу - шрифту Брайля, мільйони людей почувають себе повноцінними громадянами своїх країн, відчувають свою значущість і необхідність для інших людей.
Джерело інформації http://braille.com.ua/uk/statti/50-lui-brail-sluzhinnia-nezriachym.html